XYZ Inc. sells a single product for $20 per unit. Direct materials costs were $5...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
XYZ Inc. sells a single product for $20 per unit. Direct materials costs were $5 per unit, while direct labour and variable overhead costs were $3 and $2 respectively. Fixed overhead costs amount $20,000 per month. The company has a practical production capacity of 5,000 units per month. Variable selling costs are $2 per unit. Fixed selling costs are $5,000 per month. Last month, the company produced 5,000 units and sold 4,000 units. What is the company's operating income using variable costing?
Multiple Choice $6,000 $10,000 $7,000 $14,000
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!