Una empresa tiene un inventario inicial de 14 unidades a un costo de $14 cada...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Una empresa tiene un inventario inicial de 14 unidades a un costo de $14 cada una el 1 de febrero. El 3 de febrero compra 24 unidades a $16 cada una. Se venden 20 unidades el 5 de febrero. Usando el mtodo de inventario peridico FIFO, cul es el costo de las 20 unidades que se venden?
Opcin multiple
$294 B $ 292 C $ 280 $304 $296 E.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!