Betsy Company sells a single product.
They want to make a profit of $65,946
Unit Variable costs = $18
Unit selling price is = $25
Fixed costs = $12,269
How many units do they need to sell to make the desired profit?
Round your units UP to the nearest whole number.
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
(Save $1 )
One time Pay
(Save $5 )
Billed Monthly
*First month only
You can see the logs in the Dashboard.