Alpha Company manufactures a single product, the Whiz Mixer kitchen appliance, which it sells for $ per unit. Information about costs, production, and sales for the month of March is provided below:
tableVariable Costs,Fixed CostsDirect materials,$ unit Manufacturing overhead,$Direct labour,$ unit Selling and Administration,$Variable manufacturing overhead,$ unit Units produced in period,Variable sellingadministration$ unit Units sold in period,Beginning inventory,$