ABC Company manufactures and sells a single product for $40 per unit. Variable costs are...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
ABC Company manufactures and sells a single product for $40 per unit. Variable costs are $15 per unit and fixed costs total $163,500. During 2018, the company sold 25,160 units of this product to customers. In order to improve profitability, the president of ABC Company believes the following changes should be made in 2019: 1. increase the selling price of the product by 25% 2. automate a portion of the production process which will reduce variable costs by 20% per unit but will add an additional fixed cost of $15,000 per year 3. increase advertising by $40,000 Assume these changes are made. Calculate the number of units that ABC Company must sell in 2019 in order to break-even. Enter your answer as a number (i.e., 1,000). Do not use the $, decimals, or type the word units after your answer.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!