Smith Supply Company manufactures and sells a pesticide called 3 pacitos. ...
50.1K
Verified Solution
Question
Accounting
Smith Supply Company manufactures and sells a pesticide called 3 pacitos. | ||||||||
The following data are available for preparing budgets for 3 pacitos for the first 2 quarters of 2009. | ||||||||
1. Sales: | Quarter 1 | Quarter 2 | ||||||
Sales in Units | 28,000 | 42,000 | ||||||
Selling price per bag. | $60 | |||||||
2. Direct materials: | Each bag of 3 pacitos requires | |||||||
4 | lbs. of Gunm at a cost of | $4.00 | per pound | |||||
6 | lbs. of Tahr at a cost of | $1.50 | Per pound. | |||||
3. Desired inventory levels: | 1-Jan | 1-Apr | 1-Jul | |||||
3 pacitos (bags) | goods | 8,000 | 12,000 | 18,000 | ||||
Gunm (lbs) | Dir Mat | 9,000 | 10,000 | 13,000 | ||||
Tahr (lbs) | Dir Mat | 14,000 | 20,000 | 25,000 | ||||
4. Direct labor: Direct labor time is, per bag | ||||||||
0.25 | hours (15 minutes) at an hourly rate of | $14.00 | per hour. | |||||
5. Selling and administrative expenses are expected to be | ||||||||
15% | of sales plus | $175,000 | Per quarter. | |||||
6. Income taxes are expected to be | 30% | of income from operations. | ||||||
7. The manufacturing overhead budget shows expected costs to be of direct labor cost. | 150% | |||||||
Instructions: | ||||||||
(a) Prepare each of the following budgets by quarters for the next 6 months. | ||||||||
5-Factory overhead | ||||||||
6-Cost of Goods Sold | ||||||||
7-Selling and administrative expense budget | ||||||||
8-Budget income statement | ||||||||
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
- Unlimited Question Access with detailed Answers
- Zin AI - 3 Million Words
- 10 Dall-E 3 Images
- 20 Plot Generations
- Conversation with Dialogue Memory
- No Ads, Ever!
- Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Other questions asked by students
StudyZin's Question Purchase
1 Answer
$0.99
(Save $1 )
One time Pay
- No Ads
- Answer to 1 Question
- Get free Zin AI - 50 Thousand Words per Month
Best
Unlimited
$4.99*
(Save $5 )
Billed Monthly
- No Ads
- Answers to Unlimited Questions
- Get free Zin AI - 3 Million Words per Month
*First month only
Free
$0
- Get this answer for free!
- Sign up now to unlock the answer instantly
You can see the logs in the Dashboard.