Sevent Submit Gelb Company currently manufactures 48,000 units per year of a key component for...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

image
image
image
Sevent Submit Gelb Company currently manufactures 48,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $7.35 per unit, fixed costs related to making this component are $87,000 per year, and allocated fixed costs are $77,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit Calculate the total incremental cost of making 48,000 units and buying 48,000 units. Should it continue to manufacture the component or should it buy this component from the outside supplier? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Costs to Make Costs to Buy Outside Supplier Calculate the total incremental cost of making 48,000 units. (Round variable cost per unit answers to decima place) Incremental Costs to Make Relevant Relevant Amount per Fixed Costs Unit Total Relevant Costs Variable cost per unit Fixed manutacturing costs Total incremental cost to make Cauts to the turing process. Variable costs are this component are $87,000 per year, and allocated fixed costs are $77.500 per year. The allocated foed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit. Calculate the total incremental cost of making 48,000 units and buying 48,000 units. Should continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Costs to Make Costs to Buy Outside Supplier Calculate the total incremental cost of buying 48,000 units. (Round "purchase price per unit answers to decimal places) Incremental Costs to Buy Relevant Amount per Relevant Total Relevant Fixed Costs Costa Unit Purchase price per unit Total incremental cost to buy ing process. Variable costs are Ment are $87,000 per year, and allocated fixed costs are $77,500 per year. The fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit. Calculate the total incremental cost of making 48,000 units and buying 48,000 units. Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Outside Costs to Make Costs to Buy Supplier Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier? Should Gold make the part or purchase it from the outside supplier? Costa to Buy

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students