Selling price per unit $20.00
Variable costs per unit:
Direct materials $4.00
Direct manufacturing labor $1.60
Manufacturing overhead $0.40
Selling costs $2.00
Fixed costs $96,000
A. Calculate the number of units the company must sell to breakeven.
B. Calculate net profit/net lose if the company sold 9,500units.
C. Calculate the number of units the company must sell to make anet profit of $144,000.
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
(Save $1 )
One time Pay
(Save $5 )
Billed Monthly
*First month only
You can see the logs in the Dashboard.