Rip Tide Company manufactures surfboards. Its standard cost information follows: ...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Rip Tide Company manufactures surfboards. Its standard cost information follows:

Standard Quantity Standard Price (Rate) Standard Unit Cost
Direct materials (fiberglass) 15 sq. ft. $ 5 per sq. ft. $ 75.00
Direct labor 10 hrs. $ 15 per hr. 150.00
Variable manufacturing overhead (based on direct labor hours) 10 hrs. $ 6 per hr. 60.00
Fixed manufacturing overhead ($24,000 300 units) 80.00

Rip Tide has the following actual results for the month of June:

Number of units produced and sold 320
Number of square feet of fiberglass used 5,000
Cost of fiberglass used $ 27,500
Number of labor hours worked 3,140
Direct labor cost $ 49,298
Variable overhead cost $ 15,590
Fixed overhead cost $ 21,300

image

Required 1. Calculate the direct materials price, quantity, and total spending variances for Rip Tide. (Do not round your intermediate calculations Direct Materials Price Variance Direct Materials Quantity Variance Direct Materials Spending Variance 2. Calculate the direct labor rate, efficiency, and total spending variances for Rip Tide. (Do not round your intermediate calculations Direct Labor Rate Variance Direct Labor Efficiency Variance Direct Labor Spending Variance

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students