please solve it manually 1. A company produces two products, A and B. The...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

image
please solve it manually
1. A company produces two products, A and B. The unit revenues are $2 and $3, respective- ly. Two raw materials, M1 and M2, used in the manufacture of the two products have re- spective daily availabilities of 8 and 18 units. One unit of A uses 2 units of M1 and 2 units of M2, and 1 unit of B uses 3 units of M1 and 6 units of M2. (a) Determine the dual prices of M1 and M2 and their feasibility ranges. (b) Suppose that 4 additional units of M1 can be acquired at the cost of 30 cents per unit. Would you recommend the additional purchase? (c) What is the most the company should pay per unit of M2? (d) If M2 availability is increased by 5 units, determine the associated optimum revenue

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students