Omar paid $13.29 for a 7.03-kg bag of dog food. A few weeks later, he...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
Omar paid $13.29 for a 7.03-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $13.58 for a 7.26-kg bag at a different store.Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.Unit price for the 7.03-kg bag:Unit price for the 7.26-kg bag:The better buy: The 7.03-kg bag The 7.26-kg bag Neither (They have the same unit price)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!