90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Laner Company has the following data for the production and sale of 2,300 units.
Sales price per unit $950 per unit
Fixed costs:
Marketing and administrative $529,000 per period
Manufacturing overhead $253,000 per period
Variable costs:
Marketing and administrative $65 per unit
Manufacturing overhead $95 per unit
Direct labor $115 per unit
Direct materials $230 per unit
What is the full cost per unit of making and selling the product?
Answer & Explanation
Solved by verified expert