Keegan Inc. budgeted 10,300 pounds of direct materials costing $16.50 per pound to make 4,800units...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Keegan Inc. budgeted 10,300 pounds of direct materials costing $16.50 per pound to make 4,800units of product. The company actually purchased 11,400 pounds of direct materials costing $30.00 per pound to make the 4,800 units. What is the direct materials price variance?
A. $139,050 unfavorable
B.$153,900 unfavorable
C. $153,900 favorable
D.$139,050 favorable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!