I need a step by step on how to compute the average costs. My calculations...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
I need a step by step on how to compute the average costs. My calculations are wrong.
Mather sells a snowboard, EZslide,that is popularwith snowboard enthusiasts. Below is information relating to Mather's purchases of EZslide snowboards during September. During the same month, 102 EZslide snowboards were sold. Units Unit Cost Total Cost $ 100 103 104 105 $1,200 4.635 Sept. 1 Sept. 12 Sept. 19 Sept. 26 12 45 50 20 127 2,100 Totals 13,135 Additional data regarding the company's sales of EZslide snowboards are provided below. Assume that Mather uses a perpetual inventory system. Date Sept. 5 Sept. 16 Sept. 29 48 46 102 You r answer is partially correct. Calculate the average unit cost. (Round answers to 3 decimal places, eg. 5.125.)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!