For product A, standard cost for 790kgs is $6.15 per kg and the...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
For product A, standard cost for 790kgs is $6.15 per kg and the actual cost incurred for 850kgs is $6.90 per kg. Calculate the materials price variance. (Round the intermediate calculations to two decimal places and the final answer to the nearest whole dollar). Choose an answer a. Materials price variance is $638 Unfavorable. b. Materials price variance is $738 Favorable. c. Materials price variance is $988 Favorable. d. Materials price variance is $618 Unfavorable. Show your process step by step
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!