Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Total Cost $ 66,950 $ 56,650 $...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Total Cost $ 66,950 $ 56,650 $ 30,900 $ 51,500 $ 206,000 Frannie is approached by Lincoln Company, which offers to make the remotes for $18 per unit. Required: 1. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 2. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if $20,600 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 3. What is the change in net income if fixed cost of $20,600 can be avoided and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,600?
Frannie is approached by Lincoln Company, which offers to make the remotes for $18 per unit. Required: 1. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, If Frannie Fans buys the remotes? 2. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if $20,600 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, If Frannie Fans buys the remotes? 3. What is the change in net income if fixed cost of $20,600 can be avolded and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,600 ? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avolded. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? . What is the change in net income if fixed cost of $20,600 can be avoided and Frannie could rent out the factory space ne use for $20,600 ? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if $20,600 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? use for $20,600 ? Complete this question by entering your answers in the tabs below. What is the change in net income if fixed cost of $20,600 can be avoided and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,600 ? Frannie Fans currently manufactures celing fans that include remotes to operate them. The current cost to manufacture 10,300 remotes is as follows
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!