70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given:
| | | | |
Variable costs per unit: | | | | |
Direct materials | | | $ | 3 |
Direct labor | | | | 10 |
Variable manufacturing overhead | | | | 2 |
Variable selling and administrative | | | | 2 |
Total variable cost per unit | | | $ | 17 |
Fixed costs per month: | | | | |
Fixed manufacturing overhead | $ | 72,000 |
Fixed selling and administrative | | 175,000 |
Total fixed cost per month | $ | 247,000 |
|
The product sells for $46 per unit. Production and sales data for July and August, the first two months of operations, follow:
| Units Produced | Units Sold |
July | 18,000 | 14,000 |
August | 18,000 | 22,000 |
|
The companys Accounting Department has prepared the following absorption costing income statements for July and August:
| July | | August |
Sales | $ | 644,000 | | $ | 1,012,000 |
Cost of goods sold | | 266,000 | | | 418,000 |
Gross margin | | 378,000 | | | 594,000 |
Selling and administrative expenses | | 203,000 | | | 219,000 |
Net operating income | $ | 175,000 | | $ | 375,000 |
|
Required:
1. Determine the unit product cost under:
a. Absorption costing.
b. Variable costing.
2. Prepare variable costing income statements for July and August.
3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes.
Answer & Explanation
Solved by verified expert