Cost standards for one unit of product no. C77: Direct material 3 pounds at $2.80...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Cost standards for one unit of product no. C77: Direct material 3 pounds at $2.80 per pound $ 8.40 Direct labor 6 hours at $7.60 per hour 45.60 Actual results: Units produced 6,800 units Direct material purchased 27,100 pounds at $3.00 $ 81,300 Direct material used 20,100 pounds at $3.00 60,300 Direct labor 41,400 hours at $7.40 306,360 Use the information to compute the following variances.
The direct-labor efficiency variance is:
Multiple Choice
A. $8,028 F
B. $8,028 U
C. $4,560 F
D. $4560 U
E. None of the answers are correct
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!