Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130,...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 113,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:

Alpha Beta
Direct materials $ 40 $ 24
Direct labor 29 25
Variable manufacturing overhead 15 14
Traceable fixed manufacturing overhead 25 27
Variable selling expenses 21 17
Common fixed expenses 24 19
Total cost per unit $ 154 $ 126

The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.

5. Assume that Cane expects to produce and sell 104,000 Alphas during the current year. One of Cane's sales representatives has found a new customer who is willing to buy 19,000 additional Alphas for a price of $116 per unit; however pursuing this opportunity will decrease Alpha sales to regular customers by 10,000 units.

a. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customers order?

b. Based on your calculations above should the special order be accepted?

6. Assume that Cane normally produces and sells 99,000 Betas per year. What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Beta product line?

9. Assume that Cane expects to produce and sell 89,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 89,000 Alphas to Cane for a price of $116 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 89,000 units from the supplier instead of making those units?

10. Assume that Cane expects to produce and sell 59,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 59,000 Alphas to Cane for a price of $116 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 59,000 units from the supplier instead of making those units?

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students