can anyone help with this? The standard cost of...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
can anyone help with this?
The standard cost of Product B manufactured by Blossom Company includes 2.0 units of direct materials at 55.00 per unit. During June, 26.500 units ol direct materiats are purchased at a cost of $4.95 per unit, and 26.500 units of derect materials are used to produce 13,200 units of Product B. (2) Compute the total materials variance and the price and quantity varianoes. (b) Compute the total materials yariance and the peice and quantity variances, aswaming the purchave price is 55.05 and the quantity purchased and uned is 26,500 units Total materials variance Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $5.05 and the quantity purchased and used is 26,500 units
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!