Beginning inventory 300 units @ 18.20 each
400 units @ 6.50 each
500 units @ 13 each
inventory end of month 243 sold.
What is the cost of goods sold using weighted average inventory method?
Please show work so i can see the steps in order to learn and find the answer. Thank you!
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
(Save $1 )
One time Pay
(Save $5 )
Billed Monthly
*First month only
You can see the logs in the Dashboard.