Answer second part A company sello Widgets to consumers at a prico...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Finance
Answer second part
A company sello Widgets to consumers at a prico of $87 per unit. The cost to produce Widgots is $30 per unt. The company wil sell 19,000 Widgots to consumers each year. The foxed costs incurred each year wal be $100,000. There is an initiat investment to produce the goods of $3,900,000 which wal be deprecioted straight line over the a year ife of the inveatment to a salvage value of so. The opportunity cost of capitaf in 10\%, and the tax rate is 38% What is operating cash flow each year? correct response: 794,710:1 Click "Venty" lo proceod to the next part of the question. Using an operating cash tlow of 794,710 each yoar, what is the NPV of this projoct? Click Venty lo procoed to the neva part of the question. Soction Ationst i of 1
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!