Alpha company had an inventory of 10 units costing 6 each on june 1 ...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Alpha company had an inventory of 10 units costing 6 each on june 1
Page 2 Q3. Alpha Company had an inventory of 10 units costing $6 each on June 1. On June 23, it purchased 20 units at $9 each, and on June 30, it purchased 15 units at $12 each. Alpha sold 27 units in June. Date No. Units Unit Cost Total 2 75 Q3a. Using the LIFO method, determine the cost of goods sold during June LIFO method, determine the cost of goods sold during June. Q3b. Using the FIFO method, determine the cost of goods sold during June. 213 17x9 153 Q3c. Using the Weighted Average method, determine the value of inventory as the end of June (1 mark). Q3d. Using the FIFO method, determine the value of inventory at the end of June Q3e. Determine Goods Available for Sale. Q3e. Use weighted average to determine cost of goods sold
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!